كاربرد آرد سويا در محصولات حاوي گندم

 منبع :

 نويسنده : فرزانه رضوي-كارشناس ارشد صنايع غذايي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1386/12/12   ( آخرين ويرايش : 1398/02/03 )
دانه سویا یکی از گیاهان نادری است که منبع کاملی از پروتئین با کیفیت بالا بوده و دارای حداقل مقدار چربی اشباع می باشد.مصرف سویا به مردم کمک می کند احساس بهتر و عمر طولانی تری داشته باشند.سویا حاوی همه درشت مغذی های مورد نیاز برای تغذیه خوب، پروتئین کامل،کربوهیدرات و چربی بوده و همچنین دارای ویتامین ها و مواد معدنی شامل اسید فولیک،کلسیم،پتاسیم و آهن می باشد.
سویا تنها گیاهی است که تامین کننده 8 اسید آمینه در مقادیر مورد نیاز برای سلامت انسان است.الگوی اسید های آمینه پروتئین سویا از نظر کیفی معادل پروتئین گوشت ،شیر و تخم مرغ می باشد.سویا بخاطر اسید های چرب غیر اشباع ،پروتئین و مقدار فیبرش ارزش تغذیه ای بالایی دارد.
پروتئین سویا – فواید تغذیه ای:
تقریبا 40 درصد کالری حاصل از مصرف سویا از طریق پروتئین آن تامین می شود.که این مساله سویا را بالاتر از سایر لگوم ها و بسیاری از محصولات حیوانی قرار می دهد.
پروتئین سویا – فواید سلامتی:
بعضی از فواید سویا از نظر تاثیر بر سلامتی عبارتند از : پیشگیری از سرطان،کاهش کلسترول،جلوگیری از پوکی استخوان و تاخیر در بروز یائسگی.غذا های سویایی از نظر فاکتورهای ضد سرطانی مخصوصا ایزوفلاون ها غنی می باشند.مطالعات اپیدمیولوژیکی بر روی انسان نشان می دهد که مصرف حتی یک وعده از غذا های سویایی در هر روز می تواند در مقابل بسیاری از انواع سرطان ها مثل سرطان ریه، کولون،روده ، معده،پروستات و سینه حفاظت کننده باشد.یکی ازایزوفلاون های اصلی در سویا،جنیستئین است که اولا به عنوان یک آنتی استروژن ،خطر سرطان های مرتبط با هورمون، مثل سرطان سینه را کاهش می دهد، ثانیا، از فعالیت آنزیم هایی که سلول های نرمال را به سلول های سرطانی تبدیل می کنند جلوگیری می نماید. همچنین جنیستئین می تواند در فرآیندی که در آن تومورها به مواد مغذی و اکسیژن دست می یابند مداخله ایجاد کرده و بنابراین ازرشد تومورها ممانعت کند.
امروزه ثابت شده که مقادیر بالای کلسترول خون،خطر انسداد شریانی را افزایش داده و در نتیجه باعث بیماری ها و حمله های قلبی می شود. هم چربی اشباع و هم کلسترول موجود در رژیم غذایی،مقدار کلسترول خون را افزایش می دهد.بسیاری از غذا ها از نظر پروتئین غنی بوده  و مقدار کلسترول و چربی اشباع بالایی دارند.اما غذا های سویایی ضمن داشتن پروتئین بالا ، چربی اشباع کم داشته و کاملا بدون کلسترول هستند.علاوه بر این، تحقیقات انجام شده در 30 سال گذشته ،نشان داد که مصرف پروتئین سویا بطور انتخابی،کلسترول بد (LDL) خون را کاهش داده و کلسترول خوب (HDL) را حفظ می کند.به طوری که مقدار کلسترول نرمال خون در کل افزایش می یابد.از 38 بررسی کلینیکی انجام شده بر روی انسان،در 34 مورد،پروتئین سویا در کاهش کلسترول خون موثر بوده است.
جنبه مهم دیگر در پروتئین سویا جلوگیری از پوکی استخوان است.یکی از فاکتور های موثر در سلامت استخوان محدود بودن دفع کلسیم از بدن است.اگرچه بطور کلی پروتئین، باعث کاهش کلسیم بدن می شود  ولی پروتئین سویا دفع کلسیم را کاهش می دهد.ایزوفلاون های سویا هم بطور مستقیم می توانند تخریب استخوان را متوقف نمایند.
میلیون ها نفر از زنان در سراسر جهان با شروع دوران یائسگی تحت درمان جایگزینی استروژن قرار می گیرند تا از اثرات منفی علائم آن شامل گرگرفتگی،عرق شبانه و بدتر، بیماری های قلبی- عروقی و پوکی استخوان رهایی یابند.تحقیقات اخیر نشان داد که غذا های سویایی قادرند اکثر علائم یائسگی را از بین ببرند.در یک
<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>