سامانه ها


تاریخ انتشار: دوشنبه ٢٨ تير ١٤٠٠ - ٠١:٠٧

اهمیت تغذیه سالم و نقش سویا و مشتقات سویا در تغذیه

شیر سویا برای اولین بار به خاطر مصارف دارویی تولید شد و سپس به عنوان یک خوراکی مورد مصرف همگان قرار گرفت. شیر سویا از مواد غذایی فراوانی برخوردار است، همچنین برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، شیر سویا جایگزین مناسبی است.

 

سویا به عنوان یک غذای پایدار، ارزش غذایی بالایی دارد و دامنه‌ی اهمیت آن از تولید شیر و فرآوری روغن تا استفاده از آن در زمینه‌ی خوراک دام، مصارف صنعتی و انسانی را شامل می‌شود (Fabiyi, 2006). سویا به دلیل ارزش غذایی بالای خود می‌تواند در بهبود تغذیه‌ی افراد موثر واقع شود و به عنوان یک ماده‌ی غذایی اقتصادی اما مفید، بسیار مورد اهمیت است.همچنین افزایش جمعیت در جهان و در نتیجه‌ی آن کاهش منابع، باعث شد تا به سویا توجه بیشتری شود، سویا به عنوان یک ماده‌ی غذایی مفید از افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند، همچنین می‌تواند باعث کاهش خطرات بیماری‌های قلبی و ابتلا به سرطان شود (Fabiyi, 2006).

به عنوان یکی از محصولاتی که به وسیله‌ی سویا تولید می‌شود، می‌توان به شیر سویا اشاره کرد، شواهد در تاریخ نشان می‌دهد، شیر سویا برای اولین بار در کشور چین دستورعملش طراحی و به اجرا رسید و جذابیت موضوع اینجاست که دستورعمل شیر سویا در یک کتاب آشپزی بسیار قدیمی چینی قبل از قرن بیستم به ثبت رسیده‌است (RAJNI KANT , ARIF. A. BROADWAY, 2015)

با توجه به شواهدی که در کتب تاریخی وجود دارد، شیر سویا برای اولین بار به خاطر مصارف دارویی تولید شد و سپس به عنوان یک خوراکی مورد مصرف همگان قرار گرفت. شیر سویا از مواد غذایی فراوانی برخوردار است، همچنین برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، شیر سویا جایگزین مناسبی است.

از مزایای شیر سویا به صورت تیتروار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.     کاهش فشارخون

2.     درمان دیابت نوع 2

3.     افزایش سرعت کاهش وزن

4.     بهبود سلامت قلبی عروقی

5.     پیشگیری از پوکی استخوان

6.     درمان مشکلات مربوط به پوست

7.     بهبود وضعیت و حالت موها

منابع

Fabiyi, E. (2006). Soyabean Processing, Utilization and Health Benefits. Pakistan Journal of Nutrition .

RAJNI KANT , ARIF. A. BROADWAY. (2015). The Benefits of Consuming Soya Milk. Trends in Biosciences.

خواص شیر سویا. (n.d.). Retrieved from https://kermany.com/: https://kermany.com/soy-milk-benefits/

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

اشتراک گذاری: