نامه يك دكتر درباره سويا خطاب به پزشكان

 منبع : دو هفته نامه عصر پزشكي

 نويسنده : عفت جعفري    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1387/02/23   ( آخرين ويرايش : 1387/12/05 )
نامه دکتر Neil Salomon,M.D.PhD ، نویسنده کتاب " Soy Smart Health " خطاب به همکاران محترم پزشک
این نامه خطاب به عموم اطباء محترم و کلیه متخصصین حرفه ای حفظ سلامت نوشته شده است که در آن بطور کامل جزئیات آزمایشات در زمینه اتهامات بحث انگیز وارده به سویا توضیح داده شده است.
همکار عزیز!
من در طی 30 سال تجربه و تخصص خود در زمینه غدد ( آندوکرینولوژی ) بیش از 30 هزار بیمار را که دارای مشکلات عدیده هورمونی بوده اند ، تحت معالجه داشته ام که اکثریت آنها از اختلالات مربوط به استروژن رنج می برده اند.
در طول این مدت هرگز به ارزیابی اثرات سویا بر روی سلامت زنان توجه نداشته ام ولی از آنجایی که همه چیز تغییر می کند، زمانی به خواص مفید لوبیای سویا در حفظ سلامت انسان اطمینان کامل پیدا کردم که اختلاف نظر ها و بگومگو ها درباره مصرف سویا بالا گرفته بود.
خواندن موضوع مطرح شده از جانب   Richard Hocckh در فوریه سال 2000 که گزارشات ایشان درباره مکمل های رژیمی تحت عنوان " integrative Medicine,Herb & Dietry Supplement " به چاپ رسیده بود ( با استفاده از کار های دکتر Davis و همکارانش ) نظرم را بسیار جلب نمود.
ایشان فیتو استروژن ها ( هورمون های گیاهی ) را چنین تعریف کرده بودند: " هورمون های گیاهی  ترکیبات مشتق شده گیاهی با ساختمان غیر استروئیدی هستند که دارای فعالیت بیولوژیکی شبه استروژنی می باشند ".طبق عقیده دکتر Davis هورمون های گیاهی در سه گروه زیر تقسیم بندی می شوند:
1- Lignans
2- Coumestans
3- Isoflavones
در کتاب  Soy Smart Health عمدتا راجع به دو ایزوفلاون شاخص و برجسته موجود در لوبیای سویا به نام های "Genistein " و "Daidzein " بحث شده است که فوق العاده قابل توجه و ملاحظه است.
ارزیابی های انجام شده نشان دهنده این است که مردم در فرهنگ های غربی ، روزانه کمتر از 5 میلی گرم ایزوفلاون مصرف می کنند، در حالی که مصرف مردم آسیا 150- 20 میلی گرم در روز است.
شواهد و مدارک زیادی بیانگر این بوده که شیوع بیماری های قلبی عروقی ، سرطان سینه و پروستات در آسیا بسیار پایین تر از ممالک غربی است.
<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>