تازه هايي ديگر از لستين سويا

 منبع :

 نويسنده : فرزانه رضوي-كارشناس ارشد صنايع غذايي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1387/02/15   ( آخرين ويرايش : 1398/02/03 )
همانطور كه قبلا در سایت درج گردید لسیتین در تقویت حافظه ، مبارزه با فراموشی و كاهش كلسترول نقش مهمی دارد. علاوه بر اعمالی كه به آن اشاره شد نقش های مهم دیگری نیز در بدن ایفا می كند :
لسیتین بر روی پوست نیز اثر جالبی دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است كه فسفاتیدیل اینوزیتول( دو جزء از ساختمان ملكول لسیتین) به همراه ویتامین C، نقش مهمی درسوخت و ساز چربی های پوست بازی می كنند. به علاوه مطالعات انجام شده بر روی جوانانی كه دارای آكنه(جوش) بوده اند نشان داده است كه مصرف توأم لسیتین به همراه ویتامینE، باعث بهبود این مشكل در آن ها شده و از طرف دیگر در افرادی كه تغییرات ناخن، و دست ها و پاهایی سرد داشته اند، باعث بهتر شدن جریان خون در پوست دست ها و پاها شده است.
در دهه اخیر، توجه دانشمندان به لوبیای سویا روز به روز بیشتر می شود. در سال 1994 میلادی گروهی از دانشمندان، نقش آرامش بخشی و اثر مثبت لسیتین بر روی اعصاب را به اثبات رساندند و به این نتیجه رسیدند كه ورزشكارانی كه از لسیتین استفاده كرده اند، علاوه بر آرامش رفتاری و فكری، بازده و راندمان جسمانی بالاتری نیز داشته اند. به عبارت دیگر، مصرف لوبیای سویا كه حاوی لسیتین فراوان است نه تنها به علت دارا بودن پروتئین بالا ( 36 درصد پروتئین) در تقویت عضلات نقش مهمی دارد، بلكه در تسهیل انتقال جریان عصبی، جلوگیری از ضعف عضلانی و آرامش فكری آنها نیز اثر بسیار خوبی داشته است، زیرا استیل كولین كه توسط كولین موجود در لسیتین ساخته می شود یك انتقال دهنده ی جریان عصبی در ماهیچه ها است كه باعث تسهیل انتقال جریان عصبی می شود و نقصان آن باعث تضعیف عضلات می گردد. پس به طور كلی می توان گفت لسیتین علاوه بر شركت در ساختمان غشای سلولی و كاهش اثرات مخرب كلسترول وسایر اعمال مهم آن، نقش بسیار مهمی در افزایش حافظه دارد واین اثر به دنبال ساختن شدن ماده ای به نام استیل كولین ازكولین موجود درلسیتین حاصل می شود. این میانجی گرعصبی( استیل كولین) درانتقال پیام های عصبی و در نتیجه افزایش حافظه، نقش بسیارمهمی دارد. به عبارتی ذخیره صحبت ها، پیام ها، درك سریع مطالب و انتقال آنها، همه وهمه را لسیتین بر عهده دارد.
در انتها، قابل ذكر است كه تجزیه لسیتین در بدن، توسط آنزیم ویژه ای به نامLCAT( لسیتین كلسترول آسیل ترانسفراز) انجام می گیرد. این آنزیم ها در داخل بدن و توسط اسیدهای آمینه و پروتئین ها ساخته می شوند تا برای تجزیه و شكستن لسیتین استفاده شوند. در جریان شكستن لسیتین، كولین، اینوزیتول و سایر تركیبات مهم مولكول لسیتین آزاد می شوند تا به مصرف سلول ها و ساختن مولكول های جدید برسند. دفع آن از بدن نیز توسط اسیدهای صفراوی و به شكل سنگ های صفراوی است ( دفع كبدی دارد نه ادراری).
رژیم های غذایی حاوی لسیتین فراوان
همان طور كه گفته شد، رژیم های غذایی حاوی لسیتین فراوان، اهمیت زیادی در افزایش حافظه دارند و مصرف این دستورات غذایی در تمامی افراد با هر سنی توصیه می شود. البته مصرف لسیتین در گروه های دانشجویی و دانش آموزان دبیرستانی كه به داشتن حافظه بالاتر برای به خاطر سپردن مطالب نیاز دارند و افراد مسن كه درمعرض كاهش حافظه می باشند، بیشتر از سایر اقشار تأكید می شود.
<< آخرین صفحه   1 2 3 4 5   اولین صفحه >>