آشنايي با ميوه زيتون

 منبع :

 نويسنده : فرزانه رضوي-كارشناس ارشد صنايع غذايي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1387/02/15   ( آخرين ويرايش : 1398/02/03 )
زیتون ها میوه هایی درختی هستند و " Olea Europaea " نامیده می شوند "" Olea کلمه لاتین روغن است و منعکس کننده این واقعیت است که زیتون ها مقدار چربی خیلی بالایی دارند که 75 % آن را اسید اولئیک تشکیل می دهد، اسید اولئیک ، اسید چربی تک غیر اشباعی است که کاهنده مقدار کلسترول خون است. "Europaea " به ما خاطر نشان می سازد که زیتون ها  بومی ناحیه مدیترانه ای اروپا هستند.
زیتون یکی از قدیمی ترین خوراکی های شناخته شده است که کشت آن بین 5000 تا 7000 سال پیش آغاز شد و کاربردش سریعا در سرتاسر مصر ، یونان ، فلسطین و آسیا گسترش یافت.
زیتون ها بوسیله مسافران اسپانیایی و پرتقالی و در طول قرن 15 و 16 به آمریکا آورده شدند.فرانسوی ها زیتون را در اواخر قرن 18 در کالیفرنیا معرفی کردند.امروزه ، اکثر کشت های زیتون تجاری در اسپانیا ، ایتالیا ، یونان و ترکیه انجام می شود.

زیتون ها در سپتامبر کشت می شوند اما در تمام طول سال در دسترس می باشند و برای افزایش خوشمزگی سالاد ها ، گوشت ها و پیتزا ها بکار می روند.
میوه های زیتون بلافاصله پس از جدا کردن از درخت قابل خوردن نیستند.آنها نیاز به این دارند که فرآوری شوند تا تلخی طبیعی آنها که بوسیله گلیکوزید اولئوروپین ایجاد شده و در پوست آنها تجمع می یابد،کاهش داده شود.این روش های فرآوری بسته به واریته زیتون ، جائی که کشت می شوند و طعم ، رنگ ، بافت و طعم مطلوب متفاوتند.
بعضی از انواع زیاد و خوشمزه زیتون ها که در دسترس می باشند Kalamata ، Nicoise ، Picholine و Manzanilla می باشند.علاوه بر تفاوت در اندازه و ظاهر ، طعم زیتون ها از ترش تا دودی ، تلخ و اسیدی متفاوت می باشد.
بعضی از زیتون ها سبز و نارس چیده می شوند.در حالی که به بقیه اجازه داده می شود تا روی درخت رسیده شده و رنگ آنها سیاه شود.بعضی روش های فرآوری شامل مواجه کردن زیتون های سبز یا نارس با هواست تا اکسیداسیون منجر به ایجاد رنگ تیره در آنها شود.علاوه بر رنگ اصلی زیتون ، رنگ ، تحت تاثیر تخمیر و یا نگهداری در روغن ، آب، آب نمک یا نمک قرار می گیرد.این روش ها نه تنها می توانند باعث تغییر رنگ زیتون ها به سیاه ، قهوه ای ، قرمز یا زرد شوند بلکه همچنین روی بافت پوست آنها اثر گذاشته و باعث می شوند که آنها نرم و درخشان یا چروکیده باشند.
علاوه بر زیتون های کامل ، شما می توانید زیتون ها را به شکل بدون هسته نیز پیدا نمایید.
روغن های زیتون در انواع درجات در دسترس می باشند که منعکس کننده نوع فرآوری آنهاست..روغن زیتون Extra Virgin ، روغن حاصل از پرس اولیه است.روغن زیتون Virgin نیز از پرس اولیه حاصل می شود اما نسبت به روغن Extra Virgin مقدار اسیدیته بالاتری دارد ( همچین مواد مغذی و مطبوعیت طعم کمتری دارد ).از نظر شیمیایی ، تفاوت بین یک روغن زیتون    Extra Virgin و یک روغن زیتون Virgin در مقدار اسید اولئیک آزاد آن است که شاخصی جهت
<< آخرین صفحه   1 2 3   اولین صفحه >>