سويا غذايي براي تمام فصول

 منبع :

 نويسنده : هفته نامه دنياي سبز    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1387/02/14  
این روزها شاهد تبلیغات زیادی در زمینه مصرف سویا هستیم.نکته جالب توجه این است که مصرف این ماده غذایی به جای گوشت قرمز و محصولات لبنی ، افزایش روز افزونی دارد.به گفته کارشناسان تغذیه ، سویا منبعی غنی از پروتئین گیاهی است.دانه های سویا به عنوان عاملی برای مبارزه با بیماری ها شناخته شده اند.
خواص سویا:
1- کاهش کلسترول
سویا باعث پایین آمدن کلسترول خون می شود.فرآورده های سویا می توانند قسمتی از رژیم کم چربی باشند که با پایین نگه داشتن سطح کلسترول خون ، خطر سکته های قلبی را کاهش دهند.شواهد نشان می دهد افرادی که دارای کلسترول بالا بوده اند و بطور متوسط 47 گرم پروتئین سویا مصرف کرده اند ، حدود 9 درصد کل کلسترول خونشان پایین آمده و کلسترول LDL آنها ، 13 درصد کاهش یافته است.این،خبر خوبی است. زیرا با هر 1 درصد کاهش کلسترول ، خطر بیماری های قلبی 2 درصد کاهش می یابد.
گفته می شود ، حتی اگر کلسترول شما در حد طبیعی باشد ، باز هم با مصرف سویا در رژیم غذایی به ثابت نگه داشتن آن کمک می کنید.
2- محافظت در برابر سرطان:
آمار نشان می دهد که سویا محافظ خوبی در برابر سرطان است.در چین و ژاپن غذا های حاوی سویا بسیار مصرف می شوند و در نتیجه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در آن مناطق بسیار پایین است.
3- کاهش میزان گرگرفتگی :
یافته ها نشان داده است که سویا ناراحتی های دوران یائسگی مثل حالت گرگرفتگی را کاهش می دهد.
4- پایین آورنده قند خون:
تحقیقات جدید، حاکی از آن است که بیماران دیابتی با مصرف منظم سویا می توانند قند خون خود را کاهش دهند و آن را در حد ثابتی نگه دارند.
همچنین سویا از ایجاد بیماری های کلیوی در این بیماران جلوگیری می نماید.
شیر سویا:
اگر تا کنون برای خرید شیر به سوپر مارکت مراجعه کرده باشید ، حتما در ردیف محصولات لبنی " شیر سویا " توجه شما را بخود جلب کرده است.برای تولید شیر سویا حدود 80 گرم سویا مورد نیاز است که این مقدار سویاحدود 35 گرم پروتئین دارد.یعنی مصرف یک لیتر شیر سویا، در حدود نصف نیاز یک انسان بالغ و کل نیاز یک کودک 15 تا 30 کیلوگرمی را به پروتئین تامین کرده و در حدود 40 تا 50 کالری از انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می نماید.
شیر سویا حدود 60 تا 90 درصد ارزش غذایی شیر گاو را داراست.شیر سویا به بیماران دیابتی و افرادی که تحمل مصرف شیر را ندارند ، پیشنهاد می شود.
پس توصیه ما به شما این است :
اگر به دنبال سلامتی هستید ، سویا را وارد سبد غذایی خود و خانواده خودتان کنید.