نقش لستين سويا در مبارزه با فراموشي و تقويت حافظه

 منبع :

 نويسنده : احمد زاهدي - كارشناس ارشد مهندسي شيمي    ایمیل : zahedi@behpak.com

 نوشته شده در تاريخ : 1387/01/20   ( آخرين ويرايش : 1398/02/03 )
لسيتين يك لغت يوناني و به معناي زرده تخم مرغ است و علت نامگذاري آن، وجود ميزان فراوان لسيتين در زرده تخم مرغ و همچنين كشف اين ماده براي اولين بار در زرده تخم مرغ بوده است.
تمامي اعضاء و اندام هاي بدن براي انجام اعمال خود به انرژي نياز دارند. مغز نيز از اين مسئله مستثنا نيست. مغز براي انجام فعاليت هاي طبيعي خود به استيل كولين نياز دارد كه منشأ آن از لسيتين مي باشد. وقتي لسيتين ازطريق غذا دريافت مي شود طي مراحل جذب وهضم به كبد وارد شده ، شكسته و كولين كه جزئي از ساختمان لسيتين است از آن جدا مي شود كه از اين كولين آزاد شده بسياري از مواد حياتي و ضروري بدن ساخته خواهد شد.
يكي ازنقش هاي مهم كولين در ساختن استيل كولين است. استيل كولين اهميت بسياري براي فعاليت مغز و مركز حافظه دارد و با بودن استيل كولين، مغز و مركز حافظه توانايي ضبط و نگهداري صحبت ها، نوشته ها و ديده ها را خواهند داشت و تا زماني كه اين ماده حياتي يعني استيل كولين ساخته شده از لسيتين به اندازه كافي به مغز برسد ما دچار فراموشي نمي شويم و برعكس در اثر كاهش مقدار استيل كولين به دنبال كمبود لسيتين ، حتي به مدت كوتاه، قدرت حافظه كاهش يافته و فرد قدرت حفظ طولاني صحبت ها و ديده ها را از دست خواهد داد و يا مطالب و مسائل جديد را به سختي به خاطر مي سپارد.
منابع غذايي لسيتين
لسيتين درعدس، ذرت، شير، زرده تخم مرغ، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، بادام زميني، آرد جو و سر، كبد(جگر) گوساله و... وجود دارد ولي از همه بيشتر در لوبياي سويا يافت مي شود. مقدار لسيتين موجود در لوبياي سويا بسيار بالاتر از لسيتين ساير مواد ذكر شده مي باشد و به همين علت در سازمان بهداشت جهاني(WHO) سويا را، سلطان لسيتين معرفي كرده اند. به عبارتي كيفيت لسيتين گرفته شده از سويا از ساير تركيبات بهتر و بالاتر مي باشد.گياه لوبياي سويا كه به نام لوبياي ژاپني هم معروف است، گونه اي لوبيا است كه ارتفاع آن بين 30 تا 80 سانتي متر مي باشد برگ هايي متناوب دارد و گل هايش تقريباً سفيد مايل به بنفش است. ميوه اي به رنگ زرد مي دهد كه در آن 2 تا 5 دانه قرار دارد. اندازه ي اين دانه هاي لوبياي سويا به بزرگي نخود است و مي تواند به رنگ هاي مختلف سفيد، زرد، قهوه اي و رنگ هاي ديگرهم باشد. به وسيله دستگاههاي مختلف تحت فشار از دانه هاي سويا روغن آن گرفته مي شود و ماده باقي مانده از آن پس از روغن گيري كنجاله سويا گفته مي شود.
<< آخرین صفحه   1 2   اولین صفحه >>