آيا سويا مي تواند جايگزين گوشت باشد؟

 منبع :

 نويسنده : احمد زاهدي-كارشناس ارشد مهندسي شيمي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1386/12/26   ( آخرين ويرايش : 1390/09/19 )
ايـــن روزها شايد کمتر فروشگاه مواد غذايي را بتوان يافت که در آن خبري از فراورده‌هاي سويا نباشد. حتي در بسياري از غذا‌هاي آماده نيز از فراورده‌هاي سويا براي بهبود کيفيت و افزايش ارزش پروتئيني آن استفاده مي‌شود.
 انواع مختلف لوبياي سبز سويا داراي 30 تا 40 درصد پروتئين است که با فرآوري آن از طريق کاهش يا حذف مواد غيرپروتئيني از قبيل آب ، روغن و کربوهيدرات‌ها سه فرآورده عمده از آن به‌دست مي‌آيد: پروتئين سويا که فراورده‌اي است با 50 تا 65 درصد پروتئين خالص، کنسانتره سويا که 65 تا 90 درصد پروتئين دارد و بالاخره ايزوله سويا که ميزان پروتئين آن بيش از 90 درصد است.
 به طور کلي محصولات سويا را مي‌توان به دو دسته بزرگ محصولات تخميري و غيرتخميري تقسيم کرد. لوبياي سبز سويا، تنقلات سويا مثل آجيل سويا، جوانه‌ها، شير سويا و تافو از جمله محصولات غيرتخميري سويا است؛ در حالي که محصولاتي از قبيل سس سويا، تمپه، ميسو، ناتو و تافوي تخميري ازدسته محصولات تخميري سويا به حساب مي‌آيند و به شکل‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين مقاله شما را با خواص سويا و نقش آن در سلامت انسان بيشتر آشنا مي‌کند.
تحقيقات اخير نشان داد که لوبياي سويا تنها حبوباتي است که پروتئين موجود در آن در مقايسه با ساير حبوبات بسيار شبيه به پروتئين‌هاي حيواني بوده و مي‌تواند به عنوان جايگزين مناسبي براي گوشت مورد استفاده قرار گيرد. پروتئين‌هاي موجود در سويا شامل اغلب اسيد‌هاي آمينه اصلي مورد نياز انسان است.
 همچنين اين دانه غذايي منبع سرشاري از ليزين است که يک اسيد آمينه ضروري براي تغذيه انسان به حساب مي‌آيد. سويا همچنين حاوي مقادير قابل توجهي از املاح معدني شامل کلسيم، آهن، سديم، پتاسيم، روي و فسفر است. همچنين پروتئين سويا منبع سرشاري از ترکيباتي موسوم به ايزوفلاون‌ها است که در پيشگيري از سرطان‌ها، جلوگيري از پوکي استخوان و جلوگيري از وقوع بيماري‌هاي قلبي- عروقي نقش بسيار مهمي دارد.
 
سويا و کاهش بيماري‌هاي قلبي- عروقي
 طي سال‌هاي 1990 تا 1999 نظريه‌اي مطرح شد مبني بر اينکه جايگزيني محصولات حيواني با سويا سبب افزايش نوع خوب کلسترول در بدن مي‌شود. اين نظريه در سال 1999 به اثبات رسيد و در همين سال بود که سازمان غذا و داروي آمريکا با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام کرد که با مصرف روزانه 25 گرم پروتئين
<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>