جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
جستجو

جستجوی پیشرفته جستجو در وب
عنوان ها
پیوندهای مرتبط
عضویت در سرویس خبری

آيا سويا مي تواند جايگزين گوشت باشد؟

 منبع :

 نويسنده : احمد زاهدي-كارشناس ارشد مهندسي شيمي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1386/12/26   ( آخرين ويرايش : 1390/09/19 )
کنترل ميزان وزن و چاقي، مصرف سبزيجات، کاهش ميزان مصرف گوشت قرمز و انجام ورزش‌هاي منظم همراه باشد تا نتيجه مطلوب تري را فراهم کند.
 در واقع ترديدي که امروزه دانشمندان نسبت به تاثير مصرف سويا و نقش آن در کاهش خطر ابتلا به سرطان دارند به زمان مصرف اين نوع ماده غذايي مربوط مي‌شود. بيشترين تاثير مصرف سويا در کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه زماني است که قبل از بلوغ جنسي مصرف شود زيرا در اين سن و سال مصرف سويا در رشد سلول‌هاي بافت سينه تاثير مي‌گذارد در حالي که اگر مصرف اين ماده غذايي در زنان خيلي دير شروع شود بايد محدوديت‌هاي خاصي براي آن در نظر گرفت.
 برخي محدوديت‌ها در مصرف سويا
 به رغم فوايد بسيار متعدد لوبياي سويا و محصولات آن، اين لوبياي سبز داراي برخي خواص نه چندان مطلوب نيز هست که بعضاً ممکن است محدوديت‌هايي را براي مصرف آن ايجاد كند. از جمله اين محدوديت‌ها مي‌توان به ايجاد ناراحتي و نفخ شکم در هنگام مصرف لوبياي سويا و محصولات حاصل از آن اشاره کرد که علت آن وجود دو قند استاکيوز و رافينوزاست.
هر چند که مطالعات اخير برخي اثرات مفيد از قبيل جلوگيري از يبوست و اسهال، محافظت از کبد در هنگام سم زدايي، اثرات ضد سرطاني و همچنين خاصيت کاهش فشار خون را نيز به اين دو قند نسبت داده است.
همچنين طعم مختصر لوبيايي محصولات سويايي از جمله مواردي است که ممکن است بعضاً در مصرف آن محدوديت‌هايي ايجاد کند هر چند که امروزه توليد کنندگان محصولات سويايي با بکارگيري فناوري‌هاي جديد و تنوع محصولات سعي در به حد اقل رساندن و مطلوب کردن چنين طعمي دارند.
از سوي ديگر به عقيده بسياري از کارشناسان تغذيه ، سويا به تنهايي نمي‌تواند به عنوان يک وعده غذايي معجزه آسا مطرح باشد بلکه بايد توجه داشت که اين ماده غذايي نيز همانند بسياري از مواد غذايي ديگر مي‌بايست با مقادير کافي ميوه ،سبزيجات تازه و ساير گياهان فيبردار و غذاهاي کم چرب مورد استفاده قرار گيرد. 
<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>
تالار افتخارات
 

نظرسنجی
کيفيت خدمات اينترنتي ارائه شده توسط سايت را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

ضعیف
متوسط
خوب

آمار بازدیدکنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه : 5625
بازديدکنندگان امروز : 141
کل بازديدکنندگان : 1474894
بازديدکنندگان آنلاین : 3
زمان بارگزاری صفحه : 0/0778 ثانیه
فرم نظر سنجی|صفحه اصلي|اخبار|ارتباط با مشتری|سوالات متداول|نقشه سايت|قوانین سایت|اطلاعات تماس|امور سهام 02188323704