جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
جستجو

جستجوی پیشرفته جستجو در وب
عنوان ها
پیوندهای مرتبط
عضویت در سرویس خبری

آيا سويا مي تواند جايگزين گوشت باشد؟

 منبع :

 نويسنده : احمد زاهدي-كارشناس ارشد مهندسي شيمي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1386/12/26   ( آخرين ويرايش : 1390/09/19 )
اکسيدان موثر در جلوگيري از ايجاد غدد سرطاني در پروستات است، مي‌تواند سبب بهبود عملکرد پروستات شود.
 در همين رابطه مطالعات آماري انجام شده در ميان مردان ژاپني نشان داد که شيوع بيماري‌هاي بد خيم پروستاتيک در ميان مرداني که داراي رژيم‌هاي غذايي مبتني بر سويا بوده اند به ميزان قابل توجهي کمتر از ساير افراد بوده است. همچنين بر اساس يک فرضيه ايزو فلاون‌هاي موجود در سويا مي‌توانند به عنوان استروژن‌هاي ضعيف براي مهار کردن گيرنده‌هاي استروژن در پروستات در مقابل استروژن‌هاي قوي تر به‌کار روند.
 گفتني است در صورتي که استروژن‌هاي قوي اين گيرنده‌ها را در پروستات تحريک کنند، سبب بزرگ شدن پروستات مي‌شوند که به نظر مي‌رسد ايزوفلاون‌هاي موجود در سويا مانع از اين عمل خواهند شد.
 خواص ضد سرطاني سويا
برخي از کارشناسان مي‌گويند دليل اينکه مردم آسيا خيلي کم در معرض ابتلا به سرطان هستند اين است که در طول عمرشان به مصرف مواد غذايي حاوي سويا مي‌پردازند. تحقيقات انجام شده نشان داد که وجود محصولات مبتني بر سويا در رژيم‌هاي غذايي بر روي عامل تشکيل دهنده سرطان يا MNNG که تحريک کننده سرطان معده در حيوانات است، يک اثر محافظتي دارد.
همچنين گفته مي‌شود که برخي محصولات سويا از قبيل تافو، پروتئين ايزوله سويا، عصاره سويا و ميسو قابليت مهار کردن تشکيل نيتريت‌ها که به عنوان يکي از عوامل سرطانزا شناخته شده است را دارد. در همين رابطه چندين ترکيب در لوبياي سويا شناسايي شده است که داراي خواص ضد سرطاني است.
اين ترکيبات عبارتند از: بازدارنده‌هاي پروتئاز، فيتات‌ها، ساپونين‌ها، فيتو استرول‌ها، اسيد‌هاي چرب امگا3 و ايزو فلاون‌ها که در اين ميان ايزوفلاون‌ها از اهميت بسياري برخوردار است. فعاليت ضداستروژنيک، بازدارندگي آنزيم ‌هاي سرطاني، فعاليت‌هاي آنتي اکسيداني و افزايش مصونيت ساختمان سلولي از جمله خواصي است که به ايزوفلاون‌ها نسبت داده اند.
 بررسي‌ها نشان مي‌دهد که احتمال بروز سرطان در 45 درصد از زنان به دليل مصرف مواد غذايي حاوي سويا تا حدي کاهش مي‌يابد. در همين رابطه بررسي‌هاي آزمايشگاهي حاکي از آن است که فيتو کميکال‌هاي‌هاي شبيه به استروژن موجود در سويا مي‌تواند به گيرنده‌هاي هورمون استروژن موجود در بدن متصل شود و اين امر تا حدود زيادي جلوي پيشرفت سلول‌هاي سرطاني سينه را مي‌گيرد.
 از سوي ديگر فيتو کميکال‌هاي موجود در سويا از رشد سلول‌هاي سرطاني موجود در پروستات هم جلوگيري مي‌کند. طي اين تحقيقات همچنين مشخص شد که مصرف سويا به ميزان 20 الي 50 درصد از خطر ابتلا به سرطان‌هاي پروستات، سينه و رحم جلو گيري مي‌کند. البته در اين بين مصرف سويا بايد با
<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>
تالار افتخارات
 

نظرسنجی
کيفيت خدمات اينترنتي ارائه شده توسط سايت را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

ضعیف
متوسط
خوب

آمار بازدیدکنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه : 5627
بازديدکنندگان امروز : 256
کل بازديدکنندگان : 1475009
بازديدکنندگان آنلاین : 2
زمان بارگزاری صفحه : 0/0890 ثانیه
فرم نظر سنجی|صفحه اصلي|اخبار|ارتباط با مشتری|سوالات متداول|نقشه سايت|قوانین سایت|اطلاعات تماس|امور سهام 02188323704